Za tradíciami

1. Múzeum zvoncov v Šumiaci  

(zastávka Červená skala - Šumiac)

Keď zazvoní zvonec, rozprávky je koniec. V prípade Múzea zvoncov a spiežovcov v Šumiaci je to naopak jej začiatok. Začiatok rozprávania majiteľa múzea, pána Mikuláša Gigaca, o tradíciách, ovčiarstve či príbehoch z prítmia dymom a syrom voňajúcej bačovskej koliby.  Rázne tóny nejedného zo zvoncov a spiežovcov zo zbierky pána Gigaca sa kedysi rozliehali horehronskými pasienkami. Hojdajúc sa na krkoch oviec či hovädzieho dobytka do diaľav hlásali, kde sa na pastvine rozprestiera stádo. Ak by sa naraz rozoznelo viac ako 2000 spiežovcov a zvoncov, ktoré sa ukrývajú v dreveničke múzea, bolo by ich vari počuť až na druhý koniec kraja Za horami, za dolami. Múzeum zdobia nielen zvonce rôznych tvarov a veľkostí, ale aj tradičné kroje, valaský riad či pastierske hudobné nástroje. Ak budeš mať pri prehliadke týchto cvengajúcich pokladov šťastie, možno ti ju pán Gigac spestrí aj hrou na píšťalku, spevom šumiackej ľudovej piesne alebo ti odhalí niektorú z múdrostí starých Šumiačanov.  
 
Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala: Doplnková doprava Červená Skala – Šumiac

Prehliadka: potrebné dohodnúť telefonicky +421 904 928 228

Cena: vstupné po dohode

Trvanie prehliadky: 1:00 h

 

2. Šumiacka izba  

(zastávka Červená skala - Šumiac)

Čaro pôvodnej horehronskej architektúry, skromnosť zariadenia príbytkov šumiackeho ľudu i pestrosť ľudových tradícií dedinky Šumiac sa ti odhalí pri návšteve Šumiackej izby. Toto miestne múzeum nájdeš v zachovalej pôvodnej drevenici v centre obce. Drevenými schodami sa cez gánok dostaneš do sveta, v ktorom sa zastavil čas. V závane minulosti sa ti ukáže, ako žila domácnosť, keď sa po skromnosti varilo na „špohrete“, v jednej izbe spávalo viacero generácií, a tam sa aj pracovalo za krosnami či pri kolovrátku. Nahliadneš do truhlice tradičných šumiackych krojov a priblíži sa ti temperament pracovitých Šumiačanov, ktorí si svoje bežné chvíle podnes vedia rezko spestriť ľudovým tancom a spevom.  Pôvodné piesne aj tance v obci zachováva Folklórny súbor Šumiačan, ktorému je venovaná ďalšia časť Šumiackej izby. Život okrem veselia prináša aj krušné momenty, ktoré sprevádzali aj šumiackych výsadkárov. V Šumiackej izbe si uctili ich obetavosť aj pamiatku rodáka Juraja Kriváňa, ktorý tragicky zahynul počas leteckej akcie.  
 
Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala: Doplnková doprava Červená Skala – Šumiac

Prehliadka: potrebné dohodnúť telefonicky +421 910 455 981

Cena: dobrovoľné vstupné

Trvanie prehliadky: 20 min.

 

3. Najstaršia sauna na území Slovenska a Čiech - Demova kupieľka v Šumiaci  

(zastávka Červená skala - Šumiac)

Málokto možno tuší, že práve v dedinke Šumiac pod Kráľovou hoľou stála už v 20.tych rokoch 20. storočia prvá sauna na území Slovenska a Čiech. Život jej staviteľa musel byť zaiste okorenený pilnou prácou, dobrodružstvom, ale aj strasťami v ruskom zajatí, ktoré prežil počas 1. sv. vojny. Do rodného kraja sa šťastlivo vrátil spolu s ruskou manželkou Máriou Rostovskajou obohatený vedomosťami o saunovaní a mletí múky. A tak si za dedinou pri zurčiacom potôčku postavil mlyn a ruskú parnú saunu. V saune bola predsienka s lavicou na oddych a odkladanie šatstva a hlavná saunovacia miestnosť s pecou a veľkým liatinovým kotlom. Miestni ju podnes nazývajú „kupieľka“ či baňa a kedysi sa do nej chodievali kúpať, lebo to bolo jediné miesto s teplou vodou. Reumatické bolesti si v nej tlmil nielen mlynár Michal Demo, ale chýry o blahodarných účinkoch saunovania sa rýchlo šírili a záujemcov o saunovanie pribúdalo. Pôvodná neveľká drevená budova sauny, učupená pod stromami pri potoku, utrpela značné škody počas veternej kalamity, a tak ju na rovnakom mieste v 60-tych rokoch prestavali na murovanú. Aj tú už rokmi nahlodal zub času a už dnes neslúži svojmu účelu, no prechádzka k československému saunovému prvenstvu rozhodne stojí za to.  
 
Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala: Doplnková doprava Červená Skala – Šumiac

Prehliadka: potrebné dohodnúť telefonicky +421 910 455 981

Cena: dobrovoľné vstupné

Trvanie: 20 min.

4. Drevená plastika Márie Magdalény od majstra Pavla z Levoče  

(zastávka Stratená)

V Stratenej sa okrem krás maľovaných prírodou ukrýva aj jedinečná socha z dielne jedného z najtalentovanejších umelcov, ktorí na Slovensku pôsobili. Odporúčame sa zastaviť v rímskokatolíckom kostole sv. Augustína, v ktorom je vystavená národná kultúrna pamiatka, záhadná drevená plastika Márie Magdalény z dielne Majstra Pavla z Levoče. Prečo je táto socha zahalená malým rúškom tajomstva? Bola totiž súčasťou Spišskonovoveskej kalvárie z roku 1520, ktorá patrí medzi najväčšie skvosty tohto umelca. Z doposiaľ neznámych dôvodov sa však plastika dostala najskôr do stratenskej kaplnky a neskôr priamo do rímskokatolíckeho kostola.

 

 

Partneri projektu