Za tradíciami

Zažite Šumiac

Bačovská kultúra, šumiacky folklór, objavte gazdovské stodoly alebo aj najstaršiu saunu na území bývalého Československa.

 

Múzeum zvoncov sa nachádza len pár metrov od vstupu do obce Šumiac. Touto jedinečnou zbierkou, viac ako 2000 spiežovcov a zvoncov vás prevedie jej dlhoročný zberateľ pán Gigac. Počas prehliadky sa dozviete zaujímavosti o tradíciách a ovčiarstve na Horehroní a pokiaľ budete mať šťastie možno si vypočujete aj jednu z neopakovateľných bačovských historiek.

 

V centre obce sa nachádza tradičná drevenička, nesie názov Šumiacka izba. Vyzerá to v nej tak, ako kedysi vyzerali miestne obydlia. Po prvom nádychu tradičnosti a ľudovosti sa vnesiete do krásnych fantázií minulých čias, dozviete sa ako sa na Šumiaci niekedy žilo, pracovalo, spievalo a tancovalo.

 

Ak ste vyhladli alebo vysmädli už po tomto výlete, neváhajte sa zastaviť a občerstviť  v Margarétkove – obchode inšpirovanom lokálnou tradíciou so skvelou kávičkou.

 

Vedeli ste, že reumu si niekedy chodili ľudia liečiť na Šumiac z celého Slovenska?

Šumiac skrýva jedinečnú raritu. Približne jeden kilometer za obcou sa nachádza najstaršia sauna na území Čiech a Slovenska, takzvaná „kupieľka“, ktorú po prvej svetovej vojne postavil Michal Demo po návrate zo zajatia v Rusku. Na jej záchrane a obnove sa síce ešte len pracuje, no pre zvedavcov je už k obhliadnutiu.

Šumiacke stodoly

Kedysi žili pôvodný šumiacky gazdovia „stodoľare“ v letných mesiacoch na rozľahlých lúkach Šumiaca. Starali sa tam o svoje živobytie, kosili seno a chovali dobytok. Pozostatky týchto stodôl stoja dodnes roztrúsené po celom chotári. Okúste s nami čaro dôb minulých a prejdite sa okolo týchto prekrásnych stodôl, alebo vyrazte do chotára na bicykli po značenej cyklotrase zo Šumiaca. Na svoje si prídu aj milovníci syra a žinčice, pretože niektoré stodoly sú dodnes využívané ako salaš. Skúsite ho pri svojich potulkách nájsť?

Salaš Zbojská

Pokiaľ nedáte dopustiť na výnimočné slovenské špeciality, fascinuje vás salašnícky život, ľudovosť a tradície, je pre vás salaš Zbojská tým pravým miestom na výlet. Čakajú na vás zbojnícke pochúťky, servírované ako sa už na toto miesto patrí tradične a ľudovo.