V sedle bicykla

1. Červená Skala – Pusté Pole – Telgárt  

(zastávka Červená skala - Šumiac)

Chystáš sa vyraziť Horehronským expresom na cyklovýlet? O cyklotrás na Horehroní nie je núdza a okolie Červenej Skaly a Telgártu je ako stvorené na spoznávanie rôznych zákutí troch národných parkov, a to aj rovno zo sedadla bicykla. Jednou z cyklotrás pod Nízkymi Tatrami je trasa z Červenej Skaly na Pusté Pole. Z výstupnej stanice v Červenej Skale sa vydáš s prevýšením 113 m na 3 kilometroch do obce Šumiac. Po zelenej cyklotrase č. 5576 sa po takmer 15 kilometroch dostaneš na pokojom oplývajúce Pusté Pole (14,5 km, 410 výškových metrov, 1:20 hod.) Okolie Kráľovej hole bolo v minulosti obľúbenou poľovníckou lokalitou Coburgovcov. Na Pustom Poli dokonca stál poľovnícky kaštieľ, ktorý dal postaviť knieža Filip Coburg. Môžeš si tu oddýchnuť pri rybníku a vydať sa naspäť na cestu na Červenú Skalu po hlavnej ceste č. 66 (14 km, 1:00 hod.) Na Besníku sa nezabudni pokochať pohľadom na otvárajúce sa Horehronské podolie a tunely železničnej trate, po ktorej Horehronský expres pokračuje do Dediniek. V Telgárte si môžeš cestu spestriť napojením sa na ďalšiu cyklotrasu č. 2554, ktorá prepája Šumiac a Telgárt a vyhneš sa tak medzi týmito obcami hlavnému dopravnému ťahu.
 
Vzdialenosť zo stanice Červená Skla:29,3km.
Trvanie 2:27 hod.  
Náročnosť: stredne náročná trasa

2. Šumiacke stodoly  

(zastávka Červená skala - Šumiac)

Široký je chotár šumiacky. Na rozľahlých lúkach si preto Šumiačania zvolili jedinečný spôsob gazdovania. Život šumiackych gazdov „stodoľarov“ sa v letných mesiacoch presunul do tradičných dreveničiek mimo dedinu, v ktorých sa starali o svoje živobytie, kosili trávu a pásli či chovali dobytok. Pozostatky týchto stodôl stoja dodnes a ich okolie ponúka rozmanité krásy a otvorené výhľady na vrchy Nízkych Tatier. Vydaj sa na cyklovýlet za týmto nádherným kusom tradičnej architektúry doplnenej o vône stebiel trávy a lúčnych kvetov. Zo stanice Horehronského expresu v Červenej Skale sa presunieš do obce Šumiac, kde sa vydáš cyklotrasou Zelená stuha Horehroním po modrej značke do Vaľkovne, časti Nová Maša. Križovaním hlavnej cesty č. 66 sa napojíš na zelenú cyklotrasu č. 5581. Pod vrcholom Čistého Grúňu odbočíš doľava napojíš sa na žltú cyklotrasu č. 8592 smerujúcu na sedlo Besník. Popri Havraníku sa dostaneš do Zlatna, kde ťa čaká nerušený pokoj lúčin a pohľady na ďalšie roztrúsené drevené stodoly. K tomu otvorená scenéria Nízkych Tatier, dokonalá kulisa skvelého cyklozážitku. Podľahnúť čaru zlatnianskych krás sa kedysi podarilo aj bulharskému cárovi Ferdinandovi Coburgovi, ktorý chcel, aby jeho pozostatky našli večný odpočinok práve v Zlatne. Zo Zlatna sa napojíš opäť na hlavnú cestu č. 66, po ktorej budeš pokračovať späť do Červenej Skaly.
 
Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala: 20 km  
Prevýšenie: 210 m
Trvanie:
Náročnosť: ľahká trasa

 

3. Kráľova Hoľa - najvyšší cyklo bod na Slovensku e-Bike  

(zastávka Červená skala - Šumiac)

Letné mesiace jázd Horehronského expresu rozhodne prajú turistike a cyklovýletom. Jedným z najlákavejších cyklistických trás z Červenej Skaly je trasa priamo na najvyšší cyklo bod na Slovensku – Kráľovu hoľu. Zdolať Kráľovu hoľu zo sedla bicykla môže byť pre niekoho výzvou aj adrenalínovým zážitkom. Ak si kondične netrúfaš ísť vlastným bicyklom, ale chcel by si si užiť cestu a odmenu v podobe krásnych výhľadov na vysokotatranské končiare, stačí zájsť do Pohostinstva pod Úbočou v Šumiaci. Pohostinstvo v letných mesiacoch prevádzkuje požičovňu e-bikov, v zime fat bikov a bežiek. Okrem toho sa tam samozrejme môžeš posilniť skvelým jedlom a pitím. Tak, hor sa na bicykli či e-biku až na hrebeň Nízkych Tatier.  
 

Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala: 12 km
Prevýšenie: 1066 m

Rezervovanie e-bike: nutné rezervovať vopred na tel. č.  +421 911 994 594
Náročnosť: náročná trasa


Ak ťa nelákajú trasy s veľkým nadmorským prevýšením, skús ďalšie pekné cyklotrasy v šumiackom chotári. Napríklad okruh cez Pusté Pole či cestu za minulosťou tradičného gazdovania k šumiackym stodolám - cez Muránsku Planinu do Zlatna.

4. Muránsky hrad  

(zastávka Červená skala - Šumiac)

Každý hrad i zámok na Slovensku dýcha tajomstvami. Aj hradné zrúcaniny sú nasiaknuté príbehmi minulosti, ktoré je zážitok spoznávať. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, Horehronský expres ťa zavezie aj do blízkosti hradnej histórie. Stačí si so sebou zobrať bicykel a vydať sa z Červenej Skaly cez Muránsku planinu k zrúcanine Muránskeho hradu. Muránska planina je rozmanitý národný park, ktorý má pre mnohých neodhalené čarovné zákutia. Jednou z jeho zaujímavých dominánt je Muránsky Hrad či neďaleká Veľká lúka, na ktorej sa voľne pasú desiatky koní, Muránskych norikov. Muránsky hrad je tretím najväčším a najvyššie položeným hradom na Slovensku, ktorého ruiny sa vypínajú na brale Cigánka. Z Červenej Skaly sa k ďalekým výhľadom z Cigánky môžeš vybrať dvomi cyklistickými trasami. Po zelenej trase č. 5576 cez lesnú cestu alebo krašou, modrou cyklotrasou č. 2577, ktorá ťa prevedie hlavnou cestou s napojením na zelenú cyklotrasu č. 5576 v sedle Javorinka.  
 
Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala Zelená cyklotrasa 16,9 km
Trvanie: 1:32 hod.
Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala Modrá a zelená cyklotrasa: 11 km
Trvanie: 0:55 min.
Prevýšenie: 245 m
Náročnosť: ľahká trasa

Partneri projektu