Telgárt

1. Viadukty Telgártsky a Chmarošsky  

Úsek železničnej trate Horehronského expresu v Telgárte nadobúda jedinečné kontúry. Ohúri ťa, aj keď nie si milovník vlakov, stačí sa zapozerať na monumentálne stavby Telgártskeho a Chmarošského viaduktu a vcítiť sa do čias, keď bolo toto jedinečné prepojenie postavené. Horehronský expres zastavil v stanici Telgárt Penzión a pred tebou sa týči železobetónová klenbová stavba železničného viaduktu. Je to 22 metrov vysoký a 86 metrov dlhý Telgártsky viadukt, ktorý je jedným z viacerých precíznych technických pamiatok, vďaka ktorým je táto železničná trať jednou z tých najkrajších, ktoré na Slovensku máme. Vlak mizne v tme Tunela Kornela Stodolu a ak pár minút počkáš, uvidíš ho ako prechádza viaduktom po zdolaní technického unikátu „Telgártskej slučky“, ktorého je tunel súčasťou. Sklon železničnej trate v tuneli je 12,5 ‰ a prekonáva výškové prevýšenie 31 metrov v stúpaní do sedla Besník. Po krátkej prechádzke východne zo železničnej stanice sa dostaneš k ďalšiemu unikátu, Chmarošskému viaduktu, ktorý pretína Gregorovu dolinu. Táto 18 metrov vysoká a viac ako 113 metrov dlhá stavba s deviatimi oblúkmi je jedným z najfotografovanejších zaujímavostí Horehronia.  Fotke na pamiatku z tohto miesta zaiste neodoláš ani ty.

 

Vzdialenosť a trasa zo stanice Telgárt Penzión: Telgártsky viadukt (50 metrov) Chmarošský viadukt (500 metrov)
Trvanie: 0:30 min.
Náročnosť:  ľahká trasa

2. Prameň Hrona  

Neďaleko jedinečných železničných skvostov osadených v členitej prírode, ktorými prechádza Horehronský expres v Telgárte, sa nachádza ďalšia vzácnosť. Spod Kráľovej hole vyvierajúce pramienky rieky Hron sa v okolí sedla Besník dostávajú pod povrch. Číra voda Hrona sa tu vo svojej čerstvosti vynára, aby tečúc celým Horehroním pomaly naberala na sile. Po jej 298 kilometrov dlhej púti naprieč Slovenskom sa jej svieže panenské pramene poznamenané silou prírody, životom ľudí a prítokmi ďalších potokov vlejú do mohutného Dunaja. Napiť vody z Hrona, druhej najväčšej rieky na Slovensku, sa preto môžeš len na tomto mieste. Svoju prechádzku si môžeš spestriť aj piknikom v tieni dreveného prístrešku a pokračovať na sedlo Besník, pod ktorým sa železničná trať stráca v ďalšom tuneli smerujúc do Slovenského raja.

 

Vzdialenosť zo stanice Telgárt Penzión:1,5 km
Trvanie 1:30 min.
Náročnosť:  ľahká trasa

 

3. Voglov poľovnícky chodník  

Prechádzka chodníčkami, ktoré boli množstvu ľudí podnes nepoznané prináša nezameniteľné momenty. Ak sú k tomu okorenené zaujímavými príbehmi minulých čias, okrem pôžitku z času stráveného v prírode prinášajú aj čaro objavovania. Jeden taký, donedávna známy len pamätníkom či poľovníkom z Horehronia, sa kedysi tiahol od Telgártu až po lesy nad obcou Bacúch. Nesie meno po Janovi Vogelovi, ktorého osud sa neodmysliteľne spája s poľovníctvom, Coburgovcami a vládnucimi mocnosťami Tretej ríše.  Vogel prišiel na Slovensko v roku 1938 a ako skúsený aristokratický manažér dostal na starosť poľovný revír, ktorý siahal od Pustého Poľa až po Polomku. S budovaním chodníka nízkotatranským územím začali ešte Coburgovci. Vogel ho dostaval a zveľaďoval tak, aby spĺňal nároky komfortného pohybu poľovníkov lesným územím počas poľovačiek, či občasných prechádzok. Na niektorých úsekoch by sme zvyšky chodníka v súčasnosti hľadali len márne. Odhodlaní obyvatelia Telgártu nechceli dopustiť, aby sa táto časť ich histórie nenávratne stratila v lesnom poraste. Vďaka ich úsiliu sa od tejto letnej sezóny môžeš potúlať po jednej jeho vyčistenej a sprístupnenej časti.

 

Vzdialenosť zo stanice Telgárt Penzión: 7km
Trvanie: 2:00 hod.
Náročnosť: stredne náročná trasa

 

4. Náučný chodník na Kráľovu hoľu  

Legendami opradená Kráľova hoľa, matka štyroch slovenských riek a najvyšší cyklo bod na Slovensku je jedným z vrchov, ktoré sú akýmsi symbolom. Symbolom zrodu života, ktorý sa vo vode riek kľukatí krajinou, či stelesnením energického začiatku alebo zdarného konca prechodu hrebeňom Nízkych Tatier. Z telgártskeho námestia vedú na Kráľovu hoľu dve značené turistické trasy, a tak si môžeš svoju turistiku vychutnať ako okruh. Červená značka ťa zavedie na známu „Cestu hrdinov SNP“, ktorá sa tiahne od Dukly po Devín a prechádza aj celým hrebeňom Nízkych Tatier. Táto trasa ťa so stúpaním 1065 m na dĺžke 5,5 kilometra prevedie cez Dolné a Horné Pasienky a prameň Zubrovicu až pod známy kráľovohoľský vysielač s obohatením o výhľady na pahorkatiny nad Vernárom. Zelená trasa začína rovnako na námestí a pokračuje cez Štráfy a skalnaté bralo Kráľovej skaly s peknými výhľadmi na Horehronské podolie so stúpaním až na vrchol. Táto trasa je dlhá 6,3 kilometra a prekonáva prevýšenie cez 1000 m.

 

Vzdialenosť z Tegártu: 11,8 km
Prevýšenie: 1065 m
Trvanie: 7 – 8 hodín
Náročnosť: náročná trasa

5. Jazda adrenalínovými kolobežkami Monster  

Lyžiarske stredisko v Telgárte je lákadlom nielen pre lyžiarov, ale na svoje si v ňom prídu aj návštevníci počas letnej sezóny. Obzvlášť ak túžia po poriadnej dávke adrenalínu. Vyhľadávaš adrenalínom ochutené zážitky? Spoj si teda jazdu Horehronským expresom so zjazdom na terénnych kolobežkách v Ski Telgárt pri Kolibe pod Kráľovou hoľou, kde nájdeš požičovňu kolobežiek a potrebného príslušenstva. Jazdiť budeš na zjazdovke Stodolisko (750 m), na ktorú ťa vyvezie lanovka. Cesta dole je už len zážitkom z voľnej jazdy pod taktovkou tvojich zručností. Kolobežky si môžeš rezervovať na tel. č.: 0907691680. Viac informácií nájdete TU. Zo svahu si takisto užiješ pekné výhľady a máš to odtiaľ už len na skok k viaduktom a prameňu Hrona.

 

Vzdialenosť zo stanice Telgárt Penzión: 340m, lyžiarske stredisko SKI Telgárt

 

6. Gastronomický zážitok v Penzióne u Hanky  

Príjemná hudba, vôňa byliniek, pohodlné sedenie a za oknom hmýriace sa vtáčiky na kŕmidle. Útulný Penzión u Hanky, neďaleko stanice Horehronského expresu Telgárt Penzión ťa ohúri atmosférou spomalenia a pokoja. Okrem ubytovacích služieb si v penzióne môžeš zarezervovať skutočný gastronomický zážitok. Čakať na teba bude výnimočné trojchodové menu, ktoré je nadčasovým spojením lokálnych surovín, vlastných dopestovaných byliniek a citu pre detail. V každom jedle budeš môcť pocítiť lásku k remeslu tých, ktorí ho pre teba pripravili. Nasýtia ťa pestré chute a očiam zaihrá vyšperkované servírovanie. Tento zážitok si môžeš zarezervovať 24 hodín vopred na telefónnom čísle: 0903 771 662. Nezabudni pri objednávke nahlásiť prípadné alergény a vychutnať si tak všetky jedlá bez obmedzení.  

 

Vzdialenosť zo stanice Telgárt Penzión: 428 m

 

7. Koliba pod Kráľovou hoľou  

Drevená zrubová stavba reštaurácie Koliba pod Kráľovou hoľou a dekorácie ako sú staré komody, valaské riady a nástroje sú predzvesťou, že sa v nej budú variť tradície. Tradičných jedál sa v jedálnom lístku tejto kolibky veru nachádza neúrekom. Vychutnať si budeš môcť poctivé halušky či pirohy, osvieži ťa remeselné pivo z Prednej Hory a tvoj chutný obed spríjemní starý ľudový folklórny šat doplnkov reštaurácie či príjemné výhľady z terasy. Výdatná poživeň, ktorú si tu vychutnáš môže byť zavŕšením tvojich telgártskych potuliek alebo dobrým štartom pred turistikou.

 

Vzdialenosť zo stanice Telgárt Penzión: 340m

Partneri projektu