Telgárt

 TIP  SKI Telgárt ponúka doplnkovú dopravu na objednávku po okolí. Viac informácií nájdete TU.

 

Voglov poľovnícky chodník

Kto z vás pozná príbeh Jana Vogela? Jeho osud sa neodmysliteľne spája s poľovníctvom, Coburgovcami a vládnucimi mocnosťami Tretej ríše. Vogel prišiel na Slovensko v roku 1938 a ako skúsený aristokratický manažér dostal na starosť poľovný revír, ktorý siahal od Pustého Poľa až po Polomku. S budovaním chodníka nízkotatranským územím začali ešte Coburgovci. Vogel ho dostaval a zveľaďoval tak, aby spĺňal nároky komfortného pohybu poľovníkov lesným územím počas poľovačiek, či občasných prechádzok. Kedysi sa tento chodník tiahol od Telgártu a končil v lesoch nad obcou Bacúch. Poľovníci ho poznajú dodnes, pre širokú verejnosť však zostáva tajomstvom, nakoľko prechádza cez prísne chránené územie Nízkych Tatier. Na niektorých úsekoch by ste hľadali zvyšky tohto chodníka márne, zarástli totiž stromami a trávou. Obyvatelia Telgártu však nechceli dopustiť, aby zub času chodník nad ich dedinou stratil v nenávratne, a tak vyčistili jeho malú časť. Túto letnú sezónu je pripravený na objavovanie i pre vás. Príďte a vráťte sa s nami do dávnych čias na prechádzke historickým Voglovým chodníkom.

Gastronomický zážitok v Penzióne u Hanky

Prekrásny rodinný penzión v Telgárte poskytuje okrem príjemného ubytovania aj výnimočnú lokálnu kuchyňu so sezónnymi produktami.  Tento zážitok si môžete rezervovať 24 hodín vopred na telefónnom čísle: 0903 771 662. Nezabudnite pri objednávke nahlásiť prípadné alergény aby ste si mohli trojchodové zážitkové menu vychutnať bez obmedzení.

Koliba pod kráľovou hoľou

(zastávka Telgárt)

Príjemná ľudovo zariadená reštaurácia sa nachádza v letnom a lyžiarskom stredisku SKI Telgárt. Ponúka širokú ponuku tradičných horehronských jedál. V okolí je kopec pekných výhľadov a k viaduktom je to ozaj na skok.

 

Jazda adrenalínovými kolobežkami Monster

Zažite adrenalínovú jazdu na skvelých terénnych kolobežkách, ktoré zvládnu akýkoľvek horský terén. Jazdiť budete na zjazdovke Stodolisko (750m), ktorá sa nachádza v lyžiarskom stredisku v Telgárte. Priamo tam nájdete požičovňu kolobežiek a potrebného príslušenstva. Tento zážitok si môžete rezervovať na tel. č.: 0907691680. Viac informácií nájdete TU.

Terénne kolobežky

Viadukty a prameň Hrona

Telgárt je jedinečným miestom, kde sa spája prekrásna príroda s dokonalou precíznosťou technických monumentálnych stavieb. Železničná trať tu totiž prechádza dvoma strmými údoliami, čo si vyžadovalo výstavbu Telgártskeho a Chmarošského viaduktu. Telgártsky viadukt je 22 metrov vysoká a 86 metrov dlhá železobetónová stavba. Chmarošský viadukt je ďalším stavebným unikátom, pretínajúcim Gregorovu dolinu, len o pár metrov ďalej. Je 18 metrov vysoký a dosahuje dĺžku neuveriteľných 113,6 metra. Charakterizuje ho deväť oblúkov vďaka ktorým patrí k jedným z najfotografovanejších zaujímavostiam Horehronia. Ďalšou zvláštnosťou železničnej trate v Telgárte je preslávená „Telgártska slučka,“ ktorou sa trať umelo predĺžila, nakoľko v týchto úsekoch vlak prekonáva veľké prevýšenie. Tunel, ktorý bol na tomto úseky postavený sa nazýva Tunel Kornela Stodolu. Sklon železničnej trate v tuneli je 12,5 ‰ a prekonáva výškové prevýšenie 31 metrov v stúpaní do sedla Besník. Cesta týmto úsekom je skutočným zážitkom nielen pre milovníkov vlakov.

Pokiaľ sa rozhodnete vystúpiť už na stanici Telgárt penzión, môžete si prehliadnuť tieto viadukty zblízka a nabažiť sa jedinečnej atmosféry telgártskej prírody. Prekrásne výhľady na sedlo Besník môžete obdivovať počas ochutnávky priezračnej čerstvej vody z prameňa Hrona, ktorý sa nachádza zhruba jeden kilometer od Chmarošského viaduktu. Hron je druhou najdlhšou riekou na Slovensku a jeho celková dĺžka je 298 kilometrov. Napiť jeho vody sa však môžete len pri jeho prameni. Príďte a ochutnajte ako chutí Hron!