Červená Skala - Šumiac

 TIP  Zo železničnej stanice je zabezpečený odvoz do obce Šumiac. Viac info u dopravcu 0917270672  

 

1. Múzeum zvoncov v Šumiaci  

Keď zazvoní zvonec, rozprávky je koniec. V prípade Múzea zvoncov a spiežovcov v Šumiaci je to naopak jej začiatok. Začiatok rozprávania majiteľa múzea, pána Mikuláša Gigaca, o tradíciách, ovčiarstve či príbehoch z prítmia dymom a syrom voňajúcej bačovskej koliby.  Rázne tóny nejedného zo zvoncov a spiežovcov zo zbierky pána Gigaca sa kedysi rozliehali horehronskými pasienkami. Hojdajúc sa na krkoch oviec či hovädzieho dobytka do diaľav hlásali, kde sa na pastvine rozprestiera stádo. Ak by sa naraz rozoznelo viac ako 2000 spiežovcov a zvoncov, ktoré sa ukrývajú v dreveničke múzea, bolo by ich vari počuť až na druhý koniec kraja Za horami, za dolami. Múzeum zdobia nielen zvonce rôznych tvarov a veľkostí, ale aj tradičné kroje, valaský riad či pastierske hudobné nástroje. Ak budeš mať pri prehliadke týchto cvengajúcich pokladov šťastie, možno ti ju pán Gigac spestrí aj hrou na píšťalku, spevom šumiackej ľudovej piesne alebo ti odhalí niektorú z múdrostí starých Šumiačanov.

 

Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala: Doplnková doprava Červená Skala – Šumiac

Prehliadka: potrebné dohodnúť telefonicky +421 904 928 228

Cena: vstupné po dohode

Trvanie prehliadky: 1:00 h

 

2. Šumiacka izba  

Čaro pôvodnej horehronskej architektúry, skromnosť zariadenia príbytkov šumiackeho ľudu i pestrosť ľudových tradícií dedinky Šumiac sa ti odhalí pri návšteve Šumiackej izby. Toto miestne múzeum nájdeš v zachovalej pôvodnej drevenici v centre obce. Drevenými schodami sa cez gánok dostaneš do sveta, v ktorom sa zastavil čas. V závane minulosti sa ti ukáže, ako žila domácnosť, keď sa po skromnosti varilo na „špohrete“, v jednej izbe spávalo viacero generácií, a tam sa aj pracovalo za krosnami či pri kolovrátku. Nahliadneš do truhlice tradičných šumiackych krojov a priblíži sa ti temperament pracovitých Šumiačanov, ktorí si svoje bežné chvíle podnes vedia rezko spestriť ľudovým tancom a spevom.  Pôvodné piesne aj tance v obci zachováva Folklórny súbor Šumiačan, ktorému je venovaná ďalšia časť Šumiackej izby. Život okrem veselia prináša aj krušné momenty, ktoré sprevádzali aj šumiackych výsadkárov. V Šumiackej izbe si uctili ich obetavosť aj pamiatku rodáka Juraja Kriváňa, ktorý tragicky zahynul počas leteckej akcie.

 

Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala: Doplnková doprava Červená Skala – Šumiac

Prehliadka: potrebné dohodnúť telefonicky +421 910 455 981

Cena: dobrovoľné vstupné

Trvanie prehliadky: 20 min.

 

3. Najstaršia sauna na území Slovenska a Čiech - Demova kupieľka v Šumiaci  

Málokto možno tuší, že práve v dedinke Šumiac pod Kráľovou hoľou stála už v 20.tych rokoch 20. storočia prvá sauna na území Slovenska a Čiech. Život jej staviteľa musel byť zaiste okorenený pilnou prácou, dobrodružstvom, ale aj strasťami v ruskom zajatí, ktoré prežil počas 1. sv. vojny. Do rodného kraja sa šťastlivo vrátil spolu s ruskou manželkou Máriou Rostovskajou obohatený vedomosťami o saunovaní a mletí múky. A tak si za dedinou pri zurčiacom potôčku postavil mlyn a ruskú parnú saunu. V saune bola predsienka s lavicou na oddych a odkladanie šatstva a hlavná saunovacia miestnosť s pecou a veľkým liatinovým kotlom. Miestni ju podnes nazývajú „kupieľka“ či baňa a kedysi sa do nej chodievali kúpať, lebo to bolo jediné miesto s teplou vodou. Reumatické bolesti si v nej tlmil nielen mlynár Michal Demo, ale chýry o blahodarných účinkoch saunovania sa rýchlo šírili a záujemcov o saunovanie pribúdalo. Pôvodná neveľká drevená budova sauny, učupená pod stromami pri potoku, utrpela značné škody počas veternej kalamity, a tak ju na rovnakom mieste v 60-tych rokoch prestavali na murovanú. Aj tú už rokmi nahlodal zub času a už dnes neslúži svojmu účelu, no prechádzka k československému saunovému prvenstvu rozhodne stojí za to.

 

Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala: Doplnková doprava Červená Skala – Šumiac

Prehliadka: potrebné dohodnúť telefonicky +421 910 455 981

Cena: dobrovoľné vstupné

Trvanie: 20 min.

 

4. Margarétkovo  

Ak sa budeš túlať uličkami obce Šumiac, určite v centre neprehliadneš utešený obchodík rodiny Margetovcov. Margarétkovo je kúsok malej zdravej krajiny naplnený zdravými potravinami a dobrotami, ktoré ťa zasýtia pred turistikou na Kráľovu hoľu či iných miest, na ktoré sa zo Šumiaca vydáš. V útulnom kútiku Margarétkova si môžeš posedieť, vychutnať si dúšky prémiovej kávy, bylinkový čaj alebo si osladiť chvíľu horehronskými koláčmi. Pookreješ pri úprimných úsmevoch majiteľov a môžeš si so sebou odniesť aj jedinečný suvenír z dielne Dominiky Margetovej, ktorá tvorí magnetky, odznaky, pohľadnice aj šperky či tričká inšpirované horehronskými a šumiackymi tradíciami a prírodným bohatstvom.  

 

Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala: Doplnková doprava Červená Skala – Šumiac

 

 

5. Červená Skala – Pusté Pole – Telgárt  

Chystáš sa vyraziť Horehronským expresom na cyklovýlet? O cyklotrás na Horehroní nie je núdza a okolie Červenej Skaly a Telgártu je ako stvorené na spoznávanie rôznych zákutí troch národných parkov, a to aj rovno zo sedadla bicykla. Jednou z cyklotrás pod Nízkymi Tatrami je trasa z Červenej Skaly na Pusté Pole. Z výstupnej stanice v Červenej Skale sa vydáš s prevýšením 113 m na 3 kilometroch do obce Šumiac. Po zelenej cyklotrase č. 5576 sa po takmer 15 kilometroch dostaneš na pokojom oplývajúce Pusté Pole (14,5 km, 410 výškových metrov, 1:20 hod.) Okolie Kráľovej hole bolo v minulosti obľúbenou poľovníckou lokalitou Coburgovcov. Na Pustom Poli dokonca stál poľovnícky kaštieľ, ktorý dal postaviť knieža Filip Coburg. Môžeš si tu oddýchnuť pri rybníku a vydať sa naspäť na cestu na Červenú Skalu po hlavnej ceste č. 66 (14 km, 1:00 hod.) Na Besníku sa nezabudni pokochať pohľadom na otvárajúce sa Horehronské podolie a tunely železničnej trate, po ktorej Horehronský expres pokračuje do Dediniek. V Telgárte si môžeš cestu spestriť napojením sa na ďalšiu cyklotrasu č. 2554, ktorá prepája Šumiac a Telgárt a vyhneš sa tak medzi týmito obcami hlavnému dopravnému ťahu.

 

Vzdialenosť zo stanice Červená Skala:29,3km.
Trvanie 2:27 hod.
Náročnosť: stredne náročná trasa

 

6. Šumiacke stodoly  

Široký je chotár šumiacky. Na rozľahlých lúkach si preto Šumiačania zvolili jedinečný spôsob gazdovania. Život šumiackych gazdov „stodoľarov“ sa v letných mesiacoch presunul do tradičných dreveničiek mimo dedinu, v ktorých sa starali o svoje živobytie, kosili trávu a pásli či chovali dobytok. Pozostatky týchto stodôl stoja dodnes a ich okolie ponúka rozmanité krásy a otvorené výhľady na vrchy Nízkych Tatier. Vydaj sa na cyklovýlet za týmto nádherným kusom tradičnej architektúry doplnenej o vône stebiel trávy a lúčnych kvetov. Zo stanice Horehronského expresu v Červenej Skale sa presunieš do obce Šumiac, kde sa vydáš cyklotrasou Zelená stuha Horehroním po modrej značke do Vaľkovne, časti Nová Maša. Križovaním hlavnej cesty č. 66 sa napojíš na zelenú cyklotrasu č. 5581. Pod vrcholom Čistého Grúňu odbočíš doľava napojíš sa na žltú cyklotrasu č. 8592 smerujúcu na sedlo Besník. Popri Havraníku sa dostaneš do Zlatna, kde ťa čaká nerušený pokoj lúčin a pohľady na ďalšie roztrúsené drevené stodoly. K tomu otvorená scenéria Nízkych Tatier, dokonalá kulisa skvelého cyklozážitku. Podľahnúť čaru zlatnianskych krás sa kedysi podarilo aj bulharskému cárovi Ferdinandovi Coburgovi, ktorý chcel, aby jeho pozostatky našli večný odpočinok práve v Zlatne. Zo Zlatna sa napojíš opäť na hlavnú cestu č. 66, po ktorej budeš pokračovať späť do Červenej Skaly.  

 

Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala: 20 km
Prevýšenie: 210 m
Trvanie:
Náročnosť: ľahká trasa

7. Kráľova Hoľa - najvyšší cyklo bod na Slovensku e-Bike  

Letné mesiace jázd Horehronského expresu rozhodne prajú turistike a cyklovýletom. Jedným z najlákavejších cyklistických trás z Červenej Skaly je trasa priamo na najvyšší cyklo bod na Slovensku – Kráľovu hoľu. Zdolať Kráľovu hoľu zo sedla bicykla môže byť pre niekoho výzvou aj adrenalínovým zážitkom. Ak si kondične netrúfaš ísť vlastným bicyklom, ale chcel by si si užiť cestu a odmenu v podobe krásnych výhľadov na vysokotatranské končiare, stačí zájsť do Pohostinstva pod Úbočou v Šumiaci. Pohostinstvo v letných mesiacoch prevádzkuje požičovňu e-bikov, v zime fat bikov a bežiek. Okrem toho sa tam samozrejme môžeš posilniť skvelým jedlom a pitím. Tak, hor sa na bicykli či e-biku až na hrebeň Nízkych Tatier.

 

Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala: 12 km
Prevýšenie: 1066 m

Rezervovanie e-bike: nutné rezervovať vopred na tel. č.  +421 911 994 594

Náročnosť: náročná trasa

 

Ak ťa nelákajú trasy s veľkým nadmorským prevýšením, skús ďalšie pekné cyklotrasy v šumiackom chotári. Napríklad okruh cez Pusté Pole či cestu za minulosťou tradičného gazdovania k šumiackym stodolám - cez Muránsku Planinu do Zlatna.

 

8. Muránsky hrad  

(zastávka Červená skala - Šumiac)

Každý hrad i zámok na Slovensku dýcha tajomstvami. Aj hradné zrúcaniny sú nasiaknuté príbehmi minulosti, ktoré je zážitok spoznávať. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, Horehronský expres ťa zavezie aj do blízkosti hradnej histórie. Stačí si so sebou zobrať bicykel a vydať sa z Červenej Skaly cez Muránsku planinu k zrúcanine Muránskeho hradu. Muránska planina je rozmanitý národný park, ktorý má pre mnohých neodhalené čarovné zákutia. Jednou z jeho zaujímavých dominánt je Muránsky Hrad či neďaleká Veľká lúka, na ktorej sa voľne pasú desiatky koní, Muránskych norikov. Muránsky hrad je tretím najväčším a najvyššie položeným hradom na Slovensku, ktorého ruiny sa vypínajú na brale Cigánka. Z Červenej Skaly sa k ďalekým výhľadom z Cigánky môžeš vybrať dvomi cyklistickými trasami. Po zelenej trase č. 5576 cez lesnú cestu alebo krašou, modrou cyklotrasou č. 2577, ktorá ťa prevedie hlavnou cestou s napojením na zelenú cyklotrasu č. 5576 v sedle Javorinka.

 

Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala Zelená cyklotrasa 16,9 km
Trvanie: 1:32 hod.
Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala Modrá a zelená cyklotrasa: 11 km
Trvanie: 0:55 min.
Prevýšenie: 245 m
Náročnosť: ľahká trasa

 

9. Náučný chodník na Kráľovu hoľu  

Kráľovná východného hrebeňa Nízkych Tatier sa dá zdolať rôznymi chodníčkami. Ak patríš k tým, ktorý si vychutnávajú pokojnú prechádzku prírodou a pritom sa neradi vracajú po svojich vychodených cestičkách, vyber sa na turistický okruh náučným chodníkom na Kráľovu hoľu. Okrem toho, že načerpáš potechu z krás prírody, obohatíš sa aj novými vedomosťami. Tie ťa budú sprevádzať na dvanástich náučných paneloch vyplnených zaujímavou tematikou. Dozvieš sa o faune a flóre územia, o zaujímavostiach a kultúre obce Šumiac. Do histórie ťa vtiahne príbeh miestneho pamätníka o poľovníckej histórie v časoch okupácie. Výlet je kombináciou turistiky po modrej turistickej trase v smere nahor a napojení zelenej a žltej turistickej značky smerom nadol k Skaličke. Čaká ťa 7 až 8 hodín strávených v prírode s prevýšením 1066 metrov.

 

Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala: Doplnková doprava Červená Skala – Šumiac
Vzdialenosť zo Šumiaca: 12km
Prevýšenie 1066 m
Trvanie: 7-8 hod.  
Náročnosť: náročná trasa

 

10. Chata pod Kráľovou hoľou  

Zavítaj na miesto, ktoré odhodlanie nadšencov premenilo z roky nevyužívanú budovu na turistickú oázu. Tradičnou turistickou trasou zo Šumiaca po modrej značke natrafíš na Chatu pod Kráľovou hoľou. Ak si rád vychutnávaš turistiku obohatenú o príjemné stretnutia s milými ľuďmi, zakotvíš tu v správnej lokalite. Niekdajšia garáž pre ratrak sa postupne vďaka snahe chatárov zmenila na presvetlenú útulnú chatu. Jej návšteva môže byť cieľom tvojej turistiky alebo medziprestávkou výstupu na Kráľovu hoľu, kde sa môžeš občerstviť teplým jedlom a studeným remeselným pivom. Nájdeš tu takisto lokálne suveníry a ak sa ti už nebude chcieť kráčať ďalej, môžeš si tu zarezervovať aj nocľah.  

 

Vzdialenosť a trasa z Červenej Skaly : Doplnková doprava Červená Skala – Šumiac
Vzdialenosť zo Šumiaca: 3,5km
Trvanie 1:40 min.
Nadmorská výška 1451 m.n.m.
Náročnosť: stredne náročná trasa

 

11. Kalvária nad Šumiacom  

Ticho, štebot vtáčkov, z lúky vykúkajúce bylinky a prechádzka s ponorením sa do vlastných modlitieb či kochaním sa prácou umelca. Tak pôsobí Kalvária nad Šumiacom, ktorá je osadená v prírode blízko turistického chodníka v smere na Kráľovu hoľu. Jej spracovanie je netradičné, presne také, ako jej autor určite zamýšľal. Nenájdeš tu kaplnku, kostol, či maľbou zobrazené výjavy z ukrižovania Krista. Kráčajúc po sto kamenných schodoch sa môžeš pristaviť pri zastaveniach zhmotnených v kamenných pomníkoch. Nápisy, ktoré si prečítaš sú nielen v slovenčine, ale aj v cirkevnej slovančine či gréčtine, keďže tak ako kostol v Šumiaci aj kalváriu spravuje gréckokatolícka cirkev. Oddýchnuť si a pookriať výhľadom na obec a okolíte grúne budeš môcť na osadených lavičkách. Na vrchole sa už zdola črtá otvorený chrám Sedembolestnej Panny Márie a gréckokatolícky kríž.  Vstup je zasvätený vierozvestcom sv. Cyrilovi a Metodovi.

 

Vzdialenosť zo stanice Červená Skala: Doplnková doprava Červená Skala – Šumiac
Vzdialenosť zo Šumiaca: 1,7 km
Trvanie 0:45 min.
Prevýšenie: 117m
Náročnosť: nenáročná trasa

 

 

Partneri projektu