Šumiac

 TIP  Zo železničnej stanice je zabezpečený odvoz do obce Šumiac. Viac info u dopravcu 0917270672  

 

Múzeum zvoncov a saunovanie pod Kráľovou hoľou

Múzeum zvoncov, sa nachádza len pár metrov od vstupu do obce. Touto jedinečnou zbierkou, viac ako 2000 spiežovcov a zvoncov vás prevedie jej dlhoročný zberateľ pán Gigac. Počas prehliadky sa dozviete zaujímavosti o tradíciách a ovčiarstve na Horehroní a pokiaľ budete mať šťastie možno si vypočujete aj jednu z neopakovateľných bačovských historiek.

 

Šumiacka izba

Drevenička sa nachádza v centre obce Šumiac. Vyzerá to v nej tak, ako kedysi vyzerali miestne obydlia. Po prvom nádychu tradičnosti a ľudovosti sa vnesiete do krásnych fantázií minulých čias, dozviete sa ako sa na Šumiaci niekedy žilo, pracovalo, spievalo a tancovalo. V prvej časti je znázornená pôvodná izba, kuchyňa so „šporhetom“ a krosnami. Ďalšia miestnosť je venovaná Folklórnemu súboru Šumiačan a šumiackym výsadkárom, do popredia tu vstupuje i meno Juraja Kriváňa, ktorý tragicky zahynul počas leteckej akcie.

 

Náučný chodník na Kráľovu hoľu

Tento výlet je vhodný pre tých, ktorý popri potulkách prírodou bažia taktiež po nových vedomostiach. Výlet vám zaberie asi 7 hodín a prekonáte pri ňom prevýšenie 1066 metrov. Chodník je okruhom, takže nie je nutné obávať sa nezáživných zostupov po tej istej trase. Ide o kombináciu modrej turistickej značky smerom nahor a zelenej a žltej klesajúcej smerom nadol k východiskovému bodu. Na trase je umiestnených 12 náučných panelov s veľmi zaujímavou tematikou. Dozviete sa o faune a flóre územia, ale i o rôznych zvláštnostiach a kultúre Šumiaca. Na jednej z tabúľ nájdete i spomienku miestneho pamätníka na poľovnícku históriu v časoch okupácie. Verte nám, je to naozaj zaujímavý príbeh.

 

Chata pod Kráľovou hoľou a Krížova cesta v prírodnom prostredí

Kratší výlet pre mierne pokročilých turistov začína nad obcou Šumiac po tradičnom turistickom chodníku na jedinečnú Horskú chatu pod Kráľovou hoľou. Z niekdajšej búdy pre ratrak sa vďaka snahe miestnych nadšencov prírody a športu stala útulná chata, kde vás celoročne občerstvia teplým jedlom a studeným pivom, ponúknu nocľah a doprajú prekrásnych výhľadov cez veľké sklenené okná. Popri chodníku cestou nahor narazíte na Kalváriu, aká sa len tak nevidí. Netradičná, ako jej autor určite zamýšľal. Nie sú na nej žiadne pre kalvárie typické stavby ako kaplnky, či kostol. Jednotlivé zastavenia symbolizujú kamenné pomníky, na vrchole sa nachádza otvorený chrám Sedembolestnej Panny Márie. Kalváriu spravuje gréckokatolícka cirkev a preto sú nápisy na týchto kameňoch nielen v slovenčine, ale i v cirkevnej slovančine, či gréčtine. Verte nám, že krajší výhľad neponúka žiadna iná kalvária.

 

Vedeli ste, že reumu si niekedy chodili ľudia liečiť na Šumiac z celého Slovenska?

Šumiac skrýva jedinečnú raritu. Približne jeden kilometer za obcou sa nachádza najstaršia sauna na území Čiech a Slovenska, takzvaná „kupieľka“, ktorú po prvej svetovej vojne postavil Michal Demo po návrate zo zajatia v Rusku. Na jej záchrane a obnove sa síce ešte len pracuje, no pre zvedavcov je už k obhliadnutiu. Stačí sledovať smerovníky v obci.

 

Ak ste vyhladli alebo vysmädli už po tomto výlete, neváhajte sa zastaviť a občerstviť  v Margarétkove – obchode inšpirovanom lokálnou tradíciou so skvelou kávičkou.

Sysle, cyklistika a Muránsky Hrad!

Ak si na Šumiaci zapožičiate bicykel, tak neďaleká Muránska planina vás očarí s perfektnou faunou a flórou. Nudiť sa tu určite nebudete. Zažiť môžete prechádzku za monumentálnymi výhľadmi na Muránskom hrade, skvelé cyklistické výlety po okolí, stretnutia zoči voči so sysľami. Nezabudnite si pribaliť mrkvičku alebo piškótu, pretože sysle sú naozaj veľmi hladné tvory.

 

Najvyšší cyklo bod na Slovensku na e-biku

Čo takto oživiť deň na Horehroní adrenalínovým zážitkom? Pomôžu Vám určite na Šumiaci - v Pohostinstve pod Úbočou, kde sa okrem skvelého jedla a pitia dostanete aj k požičaniu e-bikov. Po okolí je hneď niekoľko zaujímavých tipov na takýto druh cykloturistiky. Extrémisti s dobrou kondičkou sa môžu vybrať po ceste priamo na vrchol majestátnej Kráľovej hole, ktorá je zároveň tým najvyššie sprístupneným cyklistickým bodom na Slovensku. Pre tých, ktorým sa nechce prekonávať veľké nadmorské prevýšenia je tu ešte zopár pekných ciest po šumiackom chotári. Skúsiť môžete okruh do Vaľkovne a cez muránsku planinu okolo Ginduri alebo Čistého grúňu až do Zlatna. Po tejto ceste nezabudnite sledovať prekrásne šumiacke stodoly - roztrúsené pozostatky letných gazdovstiev pôvodného obyvateľstva.

 

Šumiacke stodoly

Kedysi žili pôvodní šumiacky gazdovia „stodoľare“ v letných mesiacoch na rozľahlých lúkach Šumiaca. Starali sa tam o svoje živobytie, kosili seno a chovali dobytok. Pozostatky týchto stodôl stoja dodnes roztrúsené po celom chotári. Okúste s nami čaro dôb minulých a prejdite sa okolo týchto prekrásnych stodôl. Milovníci syra a žinčice si prídu na svoje, pretože niektoré stodoly sú dodnes využívané ako salaš. Do okolia stodôl sa odporúčame vydať na bicykli.