Stratená

1. Stratenská Píla  

Tam, kde kedysi stála píla a zvonica dnes v poryve vetra tancujú vlny vody. Stratenská píla sa pri stavbe vodnej nádrže Palcmanská Maša zaplavila a stala sa jej predĺženým ramenom, na ktorého priezračnej hladine sa odrážajú farby okolitých lesov.  Na toto magické turistické a cyklistické miesto sa môžeš vybrať nenáročnou pešou prechádzkou zo stanice Stratená údolím Hnilca alebo si k nemu urobiť vodácky výlet členom. Medzi Stratenou a Stratenskou pílou sa nachádzajú odistené skalné steny, na ktorých si prídu na svoje všetci skalolezci. Časť priehrady v okolí Stratenskej píly láka aj rybárov pre dobrý výskyt pstruhov a rakov.

 

Vzdialenosť  zo stanice Stratená: 2,1 km
Trvanie 0:41 min.
Náročnosť: nenáročná trasa

 

2. Prechod zo Stratenej na staničku Deninky  

Na Horehronský expres nemusíš nastupovať tam, kde si vystúpil. Ak sa nebudeš vedieť nasýtiť prechádzkami medzi jednotlivými zastávkami v Slovenskom raji, neváhaj a vydaj sa na inú, len si dobre odsleduj čas odchodu vlaku. Nenáročnú prechádzku zo Stratenej do Stratenskej píly si môžeš predĺžiť až priamo do centra Dediniek. Stačí sa vydať po červenej turistickej značke zo železničnej stanice povodím rieky Hnilec až k miestam, kde sa rameno rozširuje do rozľahlej Palcmanskej maše. Farbami hrajúce odrazy pokojnej vodnej hladiny  budeš sledovať z chodníka pri brehu vodného ramena od Stratenskej píly. Pri pohľade na železničnú trať mostom križujúcu vodný tok sa chodníkom dostaneš do tône lesa, z ktorého ťa privíta vodná nádrž vo svojej plnej kráse. Túto trasu si môžeš prejsť aj na člne.

 

Vzdialenosť zo stanice Stratená: 3,8 km
Trvanie 1:20 hod.
Náročnosť: nenáročná trasa

3. Stratenský kaňon  

Neveľké rady domov a kostol za ktorým sa vynie dolina obklopená tajomne sa týčiacimi mohutnými skalnými bralami. Malebná obec Stratená každoročne láka turistov pre svoje čarovné zákutia. Niet divu, že je východiskom aj jednej z najatraktívnejších peších túr južnej časti  Slovenského raja, zo Stratenej cez Havraniu Skalu do Stratenského kaňonu. Havrania skala, ktorá sa po ceste nachádza je jeden z najvyšších vrchov Slovenského raja, z ktorého nie je núdza o krásne výhľady. V okolí skaly sa nachádzajú aj menšie jaskynné systémy a Občasný prameň, ktorý je prírodnou raritou Slovenského raja. Voda z tohto prameňa totiž vyviera na povrch len v určitom čase. K prameňu vedie zelený chodník z obce Stratená a žltý chodník z oblasti Veľké a Malé Zajfy. Z Havranej Skaly sa späť do Stratenej dostaneš po žltej turistickej značke cez Stratenský kaňon. Stratenský kaňon je 2 km dlhá tiesňava vytvorená riekou Hnilec. Asfaltová cesta, ktorá vedie kaňonom je doplnená o informačné tabule a tvorí náučný chodník v krásnom prostredí obklopenom majestátnymi vápencovými bralami, ktorý je prístupný aj pre vozičkárov alebo rodiny s deťmi.

 

Vzdialenosť zo stanice Stratená: 8,6 km
Trvanie 3:25 hod.  
Náročnosť: nenáročná trasa

 

4. Drevená plastika Márie Magdalény od majstra Pavla z Levoče  

V Stratenej sa okrem krás maľovaných prírodou ukrýva aj jedinečná socha z dielne jedného z najtalentovanejších umelcov, ktorí na Slovensku pôsobili. Odporúčame sa zastaviť v rímskokatolíckom kostole sv. Augustína, v ktorom je vystavená národná kultúrna pamiatka, záhadná drevená plastika Márie Magdalény z dielne Majstra Pavla z Levoče. Prečo je táto socha zahalená malým rúškom tajomstva? Bola totiž súčasťou Spišskonovoveskej kalvárie z roku 1520, ktorá patrí medzi najväčšie skvosty tohto umelca. Z doposiaľ neznámych dôvodov sa však plastika dostala najskôr do stratenskej kaplnky a neskôr priamo do rímskokatolíckeho kostola.

 

Partneri projektu