Pešia turistika

Zbojnícky chodník Jakuba Surovca

(zastávka Zbojská)

(dĺžka 4,7 km, prevýšenie 268 metrov, čas 3 hod)

Po dobrom obede na salaši Zbojská sa môžete poprechádzať k drevenej vyhliadkovej veži, ktorá ponúka prekrásne výhľady po okolí alebo sa vydať ďalej po stopách zbojníkov náučným chodníkom Jakuba Surovca až do Čertovej doliny. Práve týmto priesmykom unikal tisovský zbojník so svojou družinou pred pánskymi žandármi. Východzí bod začína pri informačnom centre v salaši Zbojská a čiastočne pokračuje  Rudnou magistrálou popod železničný viadukt Čertov most smerom k ústiu Čertovej rokliny. Po krátkom vybočení k Čertovej jaskyni a prekonaní tiesňavy skalnatým korytom Čertovho potoka sa trasa vracia späť na Zbojnícky dvor cez lúky Pacherky a salaš v Galičke. Okolie salaša Zbojská ponúka i ďalšie skvelé možnosti na turistiku či cykloturistiku. Navštíviť ešte môžete Fabovu hoľu, Sedlo Burda, Kučelach, Kopačno, či Klenovský Vepor.

 

Kráľovná Nízkych Tatier

(zastávka Červená skala - Šumiac)

(1946 m.n.m., dĺžka 6 km, čas 3,35 hod)

Nazýva sa aj „matkou štyroch riek“ nakoľko v jej úbočiach pramenia štyri významné slovenské rieky: Hron, Váh, Hornád a Hnilec. Je opradená legendami a mýtmi, ktoré odpradávna inšpirovali ľudovú tvorbu, básnikov, či spisovateľov. Kráľova hoľa je prístupná viacerými turistickými chodníkmi, ktoré môžete jednoducho skombinovať, aby ste sa vyhli zostupom po tej istej trase. Výlet vám zaberie celý deň a prekonáte pri ňom 1066 výškových metrov. Na vrchol sa dostanete zo Šumiaca, (dĺžka 5,1 km, čas 3 hod) skúsiť môžete tiež okruh náučným chodníkom s 12 zaujímavými náučnými panelmi, ktorý smerom nahor kopíruje turistický chodník. Z tabúľ sa dozviete informácie o faune a flóre územia, ale aj o rôznych zvláštnostiach a kultúre Šumiaca. Na jednej z tabúľ nájdete i spomienku miestneho pamätníka na poľovnícku históriu v časoch okupácie. Verte nám, je to naozaj zaujímavý príbeh! Medzi ďalšie obľúbené východzie body patrí aj obec Telgárt, ktorá poskytuje hneď dve trasy. Po zelenej značke cez Kráľovu skalu, alebo časťou najznámejšej slovenskej magistrály chodníka SNP po červenej značke. Majestátna hora ponúka návštevníkom naozaj mnoho možností na jej zdolanie, stačí si vybrať.

 

Chata pod Kráľovou hoľou

(zastávka Červená skala - Šumiac)

(1451 m.n.m., dĺžka 3,5 km, čas výstupu 1 hod 40 min)

Kratší výlet pre mierne pokročilých turistov začína nad obcou Šumiac po tradičnom turistickom chodníku na jedinečnú Horskú chatu pod Kráľovou hoľou. Z niekdajšej búdy pre ratrak sa vďaka snahe miestnych nadšencov prírody a športu stala útulná chata, kde vás celoročne občerstvia teplým jedlom, studeným pivom a ponúknu nocľah.  

 

Kalvária nad Šumiacom

(zastávka Červená skala - Šumiac)

(dĺžka 1,7 km, čas 45 min)

Nachádza sa neďaleko turistického chodníka smerom na Kráľovu hoľu, na Úboči, južného úpätia nad dedinou. Má 100 schodov a jej celková dĺžka je 150 metrov. Má 4 ucelené sektory: Gréckokatolícky kríž, Otvorený chrám Sedembolestnej p. Márie a vstup zasvätený vierozvestcom sv. Cyrilovi a Metodovi. Na Krížovú cestu vedie 100 kamenných schodov zasadených priamo do terénu. Pri každom zastavení sa nachádza lavička na oddych. Na 12 kameňoch sú vytesané mená 12 apoštolov, či rok 863, ktorý označuje príchod svätcov sv. Cyrila a Metoda na Slovensko. Do mramoru autor vytesal i modlitbu Otčenáš v slovenčine i v staroslovienčine. Z tohto miesta sú prekrásne výhľady na okolitú prírodu, ktoré nadchnú každého návštevníka a poskytnú duchovný zážitok aký človeku ponúkne len návšteva hôr.

 

Voglov poľovnícky chodník

(zastávka Telgárt)

(dĺžka okruhu 4  km, čas 1,5 hod)

Kto z vás pozná príbeh Jana Vogela? Jeho osud sa neodmysliteľne spája s poľovníctvom a Coburgovcami. Vogel prišiel na Slovensko v roku 1938. Ako skúsený aristokratický manažér dohliadal na poľovný revír, ktorý kedysi siahal od Pustého Poľa až po Polomku. S budovaním chodníka nízkotatranským územím začali ešte Coburgovci. Vogel ho neskôr dostaval a zveľaďoval tak, aby spĺňal nároky komfortného pohybu poľovníkov lesným územím počas poľovačiek, či občasných prechádzok. Kedysi sa tento chodník tiahol od Telgártu a končil v lesoch nad obcou Bacúch. Poľovníci ho poznajú dodnes, pre širokú verejnosť však zostáva tajomstvom, nakoľko prechádza cez prísne chránené územie Nízkych Tatier. Na niektorých úsekoch by ste hľadali zvyšky tohto chodníka márne, zarástli totiž stromami a trávou. Miestni obyvatelia z Telgártu však nechceli dopustiť aby zub času chodník nad ich dedinou stratil v nenávratne a tak vyčistili jeho malú časť a vytvorili pekný vychádzkový okruh. Okruh má zhruba 4 kilometrov, začínať môžete z obce Telgárt alebo z vlakovej stanice Telgárt Penzión.

Viadukty a prameň Hrona

(zastávka Telgárt)

Telgárt je jedinečným miestom, kde sa spája prekrásna príroda s dokonalou precíznosťou technických monumentálnych stavieb. Železničná trať tu totiž prechádza dvoma strmými údoliami, čo si vyžadovalo výstavbu Strakošského a Chmarošského viaduktu. Strakošský alebo i Telgártsky viadukt je 22 metrov vysoká a 86 metrov dlhá železobetónová stavba. Chmarošský viadukt je ďalším stavebným unikátom, pretínajúcim Gregorovu dolinu, len o pár metrov ďalej. Je 18 metrov vysoký a dosahuje dĺžku neuveriteľných 113,6 metra. Charakterizuje ho deväť oblúkov vďaka ktorým patrí k jedným z najfotografovanejších zaujímavostiam Horehronia. Ďalšou zvláštnosťou železničnej trate v Telgárte je preslávená „Telgártska slučka,“ ktorou sa trať umelo predĺžila, nakoľko v týchto úsekoch vlak prekonáva veľké prevýšenie. Tunel, ktorý bol na tomto úseky postavený sa nazýva Tunel Kornela Stodolu. Sklon železničnej trate v tuneli je 12,5 ‰ a prekonáva výškové prevýšenie 31 metrov v stúpaní do sedla Besník. Cesta týmto úsekom je skutočným zážitkom nielen pre milovníkov vlakov. Pokiaľ sa rozhodnete vystúpiť už na stanici Telgárt penzión, môžete si prehliadnuť tieto viadukty zblízka a nabažiť sa jedinečnej atmosféry telgártskej prírody. Prekrásne výhľady na sedlo Besník môžete obdivovať počas ochutnávky priezračnej čerstvej vody z prameňa Hrona, ktorý sa nachádza zhruba jeden kilometer od Chmarošského viaduktu.

Základom je nestratiť sa!

(zastávka Stratená)

(dĺžka 5,37 km, čas 4 hod)

Ak budete sledovať turistické značenie, veríme, že stratení určite nebudete. Malebná dedinka Stratená je východiskovým bodom jedným z najatraktívnejších peších okruhov v južnej časti Slovenského raja – zo Stratenej na Havraniu Skalu a späť cez Stratenský kaňon. Havrania skala je jedným z najvyšších vrcholov Slovenského raja, z ktorého nie je núdza o prekrásne výhľady. V okolí skaly sa nachádzajú aj menšie jaskynné systémy a Občasný prameň, ktorý je prírodnou raritou Slovenského raja. Voda z tohto prameňa totiž vyviera na povrch len v určitom čase. K prameňu vedie zelený chodník z obce Stratená a žltý chodník z oblasti Veľké a Malé Zajfy.

 

Stratenský kaňon

(zastávka Stratená)

Stratenský kaňon blízko obce Stratená predstavuje krátky romantický kaňonovitý úsek pôvodne slúžiaci ako štátna cesta pre motorové vozidlá, ktorej význam sa stratil stavbou tunela. V súčasnosti ním vedie náučný chodník s infopanelmi o prírode Slovenského raja, vhodný primárne pre hendikepovaných návštevníkov odkázaných na invalidný vozík. Atraktívne prírodné prostredie kaňonu však zaiste osloví aj rekreačných turistov, rodiny s deťmi, či cykloturistov. Priamo z kaňonu vedie jedna z prístupových ciest na dominantný vyhliadkový bod územia, vrch Havrania skala.

 

 

Zejmarská roklina a Geravy

(zastávka Dedinky)

(dĺžka 5,5 km, čas 2,15 hod)

Obec Dedinky je veľmi obľúbeným východiskovým bodom pre pešiu turistiku. Najznámejšou trasou v tejto lokalite je atraktívny okruh, ktorý začína výstupom po rebríkoch cez Zejmarskú roklinu na planinu Geravy. Nachádza sa tu horský hotel s reštauráciou a minizoo. Cesta po zelenej turistickej značke vás z Geráv privedie naspäť do obce Dedinky. Cesta nie je fyzicky, ani časovo náročná. Za dve hodinky sa tak opäť ocitnete pri sviežom vzduchu vodnej nádrže Palcmanská maša.

 

ŠPECIÁLNY TIP: Pre lovcov fotiek

Horehronie je inšpiráciou mnohých fotografov, ktorí vyhľadávajú rôzne zákutia pre svoje najlepšie zábery. Jedným k z najnavštevovanejších fotopointov určite patrí Chamkova stodola, ktorá sa nachádza v šumiackom chotári. Táto malebná drevenička leží neďaleko hlavnej cesty medzi Červenou skalou a Telgártom. Prekrásne situovanie tejto stavby v magickej prírode pod Kráľovou hoľou láka mnohých okoloidúcich.

Medzi ďalšie obľúbené miesta jednoznačne patrí Chmarošský viadukt. Je veľmi atraktívnym miestom najmä pre milovníkov vlakov. Jeho monumentálnosť a deväť oblúkov vypínajúcich sa z telgártskych lesov je magnetom pre laikov i profesionálnych fotografov.

V neposlednom rade je tu ešte prekrásna vysoko sa pýšiaca vyhliadková veža na Zbojskách. Táto estetická drevená stavba sa stala miestom pre dobrú fotku u mnohých návštevníkov tohto kraja.  Patria fotky týchto miest aj do vašej zbierky? Pokiaľ nie Horehronský expres vás za nimi určite odvezie.