Pešia turistika

1. Náučný chodník na Kráľovu hoľu zo Šumiaca  

(zastávka Červená skala - Šumiac)

Kráľovná východného hrebeňa Nízkych Tatier sa dá zdolať rôznymi chodníčkami. Ak patríš k tým, ktorý si vychutnávajú pokojnú prechádzku prírodou a pritom sa neradi vracajú po svojich vychodených cestičkách, vyber sa na turistický okruh náučným chodníkom na Kráľovu hoľu. Okrem toho, že načerpáš potechu z krás prírody, obohatíš sa aj novými vedomosťami. Tie ťa budú sprevádzať na dvanástich náučných paneloch vyplnených zaujímavou tematikou. Dozvieš sa o faune a flóre územia, o zaujímavostiach a kultúre obce Šumiac. Do histórie ťa vtiahne príbeh miestneho pamätníka o poľovníckej histórie v časoch okupácie. Výlet je kombináciou turistiky po modrej turistickej trase v smere nahor a napojení zelenej a žltej turistickej značky smerom nadol k Skaličke. Čaká ťa 7 až 8 hodín strávených v prírode s prevýšením 1066 metrov.  
 
Vzdialenosť a trasa zo stanice Červená Skala: Doplnková doprava Červená Skala – Šumiac  
Vzdialenosť zo Šumiaca: 12km
Prevýšenie 1066 m
Trvanie: 7-8 hod.   
Náročnosť: náročná trasa

2. Chata pod Kráľovou hoľou zo Šumiaca  

(zastávka Červená skala - Šumiac)

Zavítaj na miesto, ktoré odhodlanie nadšencov premenilo z roky nevyužívanú budovu na turistickú oázu. Tradičnou turistickou trasou zo Šumiaca po modrej značke natrafíš na Chatu pod Kráľovou hoľou. Ak si rád vychutnávaš turistiku obohatenú o príjemné stretnutia s milými ľuďmi, zakotvíš tu v správnej lokalite. Niekdajšia garáž pre ratrak sa postupne vďaka snahe chatárov zmenila na presvetlenú útulnú chatu. Jej návšteva môže byť cieľom tvojej turistiky alebo medziprestávkou výstupu na Kráľovu hoľu, kde sa môžeš občerstviť teplým jedlom a studeným remeselným pivom. Nájdeš tu takisto lokálne suveníry a ak sa ti už nebude chcieť kráčať ďalej, môžeš si tu zarezervovať aj nocľah.  
 
Vzdialenosť a trasa z Červenej Skaly : Doplnková doprava Červená Skala – Šumiac  
Vzdialenosť zo Šumiaca: 3,5km
Trvanie 1:40 min.
Nadmorská výška 1451 m.n.m.
Náročnosť: stredne náročná trasa

3. Kalvária nad Šumiacom  

(zastávka Červená skala - Šumiac)

Ticho, štebot vtáčkov, z lúky vykúkajúce bylinky a prechádzka s ponorením sa do vlastných modlitieb či kochaním sa prácou umelca. Tak pôsobí Kalvária nad Šumiacom, ktorá je osadená v prírode blízko turistického chodníka v smere na Kráľovu hoľu. Jej spracovanie je netradičné, presne také, ako jej autor určite zamýšľal. Nenájdeš tu kaplnku, kostol, či maľbou zobrazené výjavy z ukrižovania Krista. Kráčajúc po sto kamenných schodoch sa môžeš pristaviť pri zastaveniach zhmotnených v kamenných pomníkoch. Nápisy, ktoré si prečítaš sú nielen v slovenčine, ale aj v cirkevnej slovančine či gréčtine, keďže tak ako kostol v Šumiaci aj kalváriu spravuje gréckokatolícka cirkev. Oddýchnuť si a pookriať výhľadom na obec a okolíte grúne budeš môcť na osadených lavičkách. Na vrchole sa už zdola črtá otvorený chrám Sedembolestnej Panny Márie a gréckokatolícky kríž.  Vstup je zasvätený vierozvestcom sv. Cyrilovi a Metodovi.  
 
Vzdialenosť zo stanice Červená Skala: Doplnková doprava Červená Skala – Šumiac
Vzdialenosť zo Šumiaca: 1,7 km
Trvanie 0:45 min.
Prevýšenie: 117m
Náročnosť: nenáročná trasa

4. Viadukty Telgártsky a Chmarošsky  

(zastávka Telgárt Penzión)

Úsek železničnej trate Horehronského expresu v Telgárte nadobúda jedinečné kontúry. Ohúri ťa, aj keď nie si milovník vlakov, stačí sa zapozerať na monumentálne stavby Telgártskeho a Chmarošského viaduktu a vcítiť sa do čias, keď bolo toto jedinečné prepojenie postavené. Horehronský expres zastavil v stanici Telgárt Penzión a pred tebou sa týči železobetónová klenbová stavba železničného viaduktu. Je to 22 metrov vysoký a 86 metrov dlhý Telgártsky viadukt, ktorý je jedným z viacerých precíznych technických pamiatok, vďaka ktorým je táto železničná trať jednou z tých najkrajších, ktoré na Slovensku máme. Vlak mizne v tme Tunela Kornela Stodolu a ak pár minút počkáš, uvidíš ho ako prechádza viaduktom po zdolaní technického unikátu „Telgártskej slučky“, ktorého je tunel súčasťou. Sklon železničnej trate v tuneli je 12,5 ‰ a prekonáva výškové prevýšenie 31 metrov v stúpaní do sedla Besník. Po krátkej prechádzke východne zo železničnej stanice sa dostaneš k ďalšiemu unikátu, Chmarošskému viaduktu, ktorý pretína Gregorovu dolinu. Táto 18 metrov vysoká a viac ako 113 metrov dlhá stavba s deviatimi oblúkmi je jedným z najfotografovanejších zaujímavostí Horehronia.  Fotke na pamiatku z tohto miesta zaiste neodoláš ani ty.  
 
Vzdialenosť a trasa zo stanice Telgárt Penzión: Telgártsky viadukt (50 metrov) Chmarošský viadukt (500 metrov)
Trvanie: 0:30 min.
Náročnosť:  ľahká trasa

 

5. Prameň Hrona  

(zastávka Telgárt Penzión)

Neďaleko jedinečných železničných skvostov osadených v členitej prírode, ktorými prechádza Horehronský expres v Telgárte, sa nachádza ďalšia vzácnosť. Spod Kráľovej hole vyvierajúce pramienky rieky Hron sa v okolí sedla Besník dostávajú pod povrch. Číra voda Hrona sa tu vo svojej čerstvosti vynára, aby tečúc celým Horehroním pomaly naberala na sile. Po jej 298 kilometrov dlhej púti naprieč Slovenskom sa jej svieže panenské pramene poznamenané silou prírody, životom ľudí a prítokmi ďalších potokov vlejú do mohutného Dunaja. Napiť vody z Hrona, druhej najväčšej rieky na Slovensku, sa preto môžeš len na tomto mieste. Svoju prechádzku si môžeš spestriť aj piknikom v tieni dreveného prístrešku a pokračovať na sedlo Besník, pod ktorým sa železničná trať stráca v ďalšom tuneli smerujúc do Slovenského raja.  
 
Vzdialenosť zo stanice Telgárt Penzión:1,5 km
Trvanie 1:30 min.
Náročnosť:  ľahká trasa

 

6. Voglov poľovnícky chodník  

(zastávka Telgárt Penzión)

Prechádzka chodníčkami, ktoré boli množstvu ľudí podnes nepoznané prináša nezameniteľné momenty. Ak sú k tomu okorenené zaujímavými príbehmi minulých čias, okrem pôžitku z času stráveného v prírode prinášajú aj čaro objavovania. Jeden taký, donedávna známy len pamätníkom či poľovníkom z Horehronia, sa kedysi tiahol od Telgártu až po lesy nad obcou Bacúch. Nesie meno po Janovi Vogelovi, ktorého osud sa neodmysliteľne spája s poľovníctvom, Coburgovcami a vládnucimi mocnosťami Tretej ríše.  Vogel prišiel na Slovensko v roku 1938 a ako skúsený aristokratický manažér dostal na starosť poľovný revír, ktorý siahal od Pustého Poľa až po Polomku. S budovaním chodníka nízkotatranským územím začali ešte Coburgovci. Vogel ho dostaval a zveľaďoval tak, aby spĺňal nároky komfortného pohybu poľovníkov lesným územím počas poľovačiek, či občasných prechádzok. Na niektorých úsekoch by sme zvyšky chodníka v súčasnosti hľadali len márne. Odhodlaní obyvatelia Telgártu nechceli dopustiť, aby sa táto časť ich histórie nenávratne stratila v lesnom poraste. Vďaka ich úsiliu sa od tejto letnej sezóny môžeš potúlať po jednej jeho vyčistenej a sprístupnenej časti.  
 
Vzdialenosť zo stanice Telgárt Penzión: 7km
Trvanie: 2:00 hod.
Náročnosť: stredne náročná trasa

 

7. Náučný chodník na Kráľovu hoľu z Telgártu  

(zastávka Telgárt)

Legendami opradená Kráľova hoľa, matka štyroch slovenských riek a najvyšší cyklo bod na Slovensku je jedným z vrchov, ktoré sú akýmsi symbolom. Symbolom zrodu života, ktorý sa vo vode riek kľukatí krajinou, či stelesnením energického začiatku alebo zdarného konca prechodu hrebeňom Nízkych Tatier. Z telgártskeho námestia vedú na Kráľovu hoľu dve značené turistické trasy, a tak si môžeš svoju turistiku vychutnať ako okruh. Červená značka ťa zavedie na známu „Cestu hrdinov SNP“, ktorá sa tiahne od Dukly po Devín a prechádza aj celým hrebeňom Nízkych Tatier. Táto trasa ťa so stúpaním 1065 m na dĺžke 5,5 kilometra prevedie cez Dolné a Horné Pasienky a prameň Zubrovicu až pod známy kráľovohoľský vysielač s obohatením o výhľady na pahorkatiny nad Vernárom. Zelená trasa začína rovnako na námestí a pokračuje cez Štráfy a skalnaté bralo Kráľovej skaly s peknými výhľadmi na Horehronské podolie so stúpaním až na vrchol. Táto trasa je dlhá 6,3 kilometra a prekonáva prevýšenie cez 1000 m.
 
Vzdialenosť z Tegártu: 11,8 km
Prevýšenie: 1065 m
Trvanie: 7 – 8 hodín
Náročnosť: náročná trasa

 

8. Stratenská Píla  

(zastávka Stratená)

Tam, kde kedysi stála píla a zvonica dnes v poryve vetra tancujú vlny vody. Stratenská píla sa pri stavbe vodnej nádrže Palcmanská Maša zaplavila a stala sa jej predĺženým ramenom, na ktorého priezračnej hladine sa odrážajú farby okolitých lesov.  Na toto magické turistické a cyklistické miesto sa môžeš vybrať nenáročnou pešou prechádzkou zo stanice Stratená údolím Hnilca alebo si k nemu urobiť vodácky výlet členom. Medzi Stratenou a Stratenskou pílou sa nachádzajú odistené skalné steny, na ktorých si prídu na svoje všetci skalolezci. Časť priehrady v okolí Stratenskej píly láka aj rybárov pre dobrý výskyt pstruhov a rakov.  
 
Vzdialenosť  zo stanice Stratená: 2,1 km
Trvanie 0:41 min.
Náročnosť: nenáročná trasa

 

 

9. Prechod zo Stratenej na staničku Deninky  

(zastávka Stratená)

Na Horehronský expres nemusíš nastupovať tam, kde si vystúpil. Ak sa nebudeš vedieť nasýtiť prechádzkami medzi jednotlivými zastávkami v Slovenskom raji, neváhaj a vydaj sa na inú, len si dobre odsleduj čas odchodu vlaku. Nenáročnú prechádzku zo Stratenej do Stratenskej píly si môžeš predĺžiť až priamo do centra Dediniek. Stačí sa vydať po červenej turistickej značke zo železničnej stanice povodím rieky Hnilec až k miestam, kde sa rameno rozširuje do rozľahlej Palcmanskej maše. Farbami hrajúce odrazy pokojnej vodnej hladiny  budeš sledovať z chodníka pri brehu vodného ramena od Stratenskej píly. Pri pohľade na železničnú trať mostom križujúcu vodný tok sa chodníkom dostaneš do tône lesa, z ktorého ťa privíta vodná nádrž vo svojej plnej kráse. Túto trasu si môžeš prejsť aj na člne.  
 
Vzdialenosť zo stanice Stratená: 3,8 km  
Trvanie 1:20 hod.
Náročnosť: nenáročná trasa

 

10. Stratenský kaňon  

(zastávka Stratená)

Neveľké rady domov a kostol za ktorým sa vynie dolina obklopená tajomne sa týčiacimi mohutnými skalnými bralami. Malebná obec Stratená každoročne láka turistov pre svoje čarovné zákutia. Niet divu, že je východiskom aj jednej z najatraktívnejších peších túr južnej časti  Slovenského raja, zo Stratenej cez Havraniu Skalu do Stratenského kaňonu. Havrania skala, ktorá sa po ceste nachádza je jeden z najvyšších vrchov Slovenského raja, z ktorého nie je núdza o krásne výhľady. V okolí skaly sa nachádzajú aj menšie jaskynné systémy a Občasný prameň, ktorý je prírodnou raritou Slovenského raja. Voda z tohto prameňa totiž vyviera na povrch len v určitom čase. K prameňu vedie zelený chodník z obce Stratená a žltý chodník z oblasti Veľké a Malé Zajfy. Z Havranej Skaly sa späť do Stratenej dostaneš po žltej turistickej značke cez Stratenský kaňon. Stratenský kaňon je 2 km dlhá tiesňava vytvorená riekou Hnilec. Asfaltová cesta, ktorá vedie kaňonom je doplnená o informačné tabule a tvorí náučný chodník v krásnom prostredí obklopenom majestátnymi vápencovými bralami, ktorý je prístupný aj pre vozičkárov alebo rodiny s deťmi.  
 
Vzdialenosť zo stanice Stratená: 8,6 km
Trvanie 3:25 hod.   
Náročnosť: nenáročná trasa

 

 

11. Dobšinská ľadová jaskyňa  

(zastávka Dobšinská ľadová jaskyňa)

Príroda má silnú moc a umelecké diela, ktoré vytvorila na zemi aj pod povrchom môžeme len s údivom sledovať a kochať sa nimi. Zavítaj do Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá je prírodným ľadovým chrámom a objavuj čaro jej klenotov, tak ako bádatelia, ktorí ju objavili pred 150 rokmi. Jaskyňa je unikátna svojím zaľadnením, ktoré pretrváva v nadmorskej výške jaskyne iba 920 až 950 m n. m.. Nikde mimo alpskej oblasti sa v Európe nenachádza toľko ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25m. Vďaka svojej jedinečnosti je preto od roku 2000 zaradená do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Nezabudni si na prehliadku zobrať teplé oblečenie. Skús si počas tejto podzemnej prechádzky zasnívať ako vyzeral čulý ruch v jaskyni, keď v nej bolo do roku 1946 povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roka.  
K jaskyni sa zo stanice Horehronského expresu Dobšinská ľadová jaskyňa dostaneš náučným chodníkom „Mokrade Hnilca“ popri Turisticko-informačnom centre.
 
Vzdialenosť od stanice Dobšinská ľadová jaskyňa: 1 km
Trvanie: 0:35 min.
Náročnosť: nenáročná trasa
Prehliadky jaskyne trvanie: 0:30 min.  
Dĺžka: 515m
priemerná teplota -3,9 do -0,2 °C
Časy vstupov každú hodinu: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00

 

12. Dobšinská ľadová jaskyňa – Tiesňavy- Stratená  

(zastávka Dobšinská ľadová jaskyňa)

Čo tak vyraziť na miesto opradené povesťou tradovanou z generácie na generáciu? Kedysi dávno vraj neďaleko Dobšinskej ľadovej jaskyne prebýval zbojník Sámel, ktorý sám bez družiny verne slúžil duchovi podzemia Kovovladovi. Nazbíjané bohatstvá ukrýval na tajnom mieste, ktoré nešťastnou náhodou objavili iní zbojníci. Aby Kovovlad neprišiel o svoje poklady, Sámelovi daroval pár zlatých dukátov a svojou magickou silou zbojníkov premenil na skalné stĺpy a nechal, aby sa do útrob prepadla zem aj s jeho nazbíjanými pokladmi. Uži si dobrodružnú prechádzku pokojným miestom v okolí Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorou ťa prevedie nenáročná trasa niekoľkými rebríkmi. Z jaskyne sa vydáš po modrej turistickej trase k obrovskému prepadlisku Duča, ktoré sa podobá na kráter so skalnými okrajmi. Je to najväčšie krasové prepadlisko na Slovensku s rozmermi 115 metrov a 56 metrov a hĺbkou 33 metrov. A ktovie, možno naozaj vzniklo silou mocného Kovovlada. Chodníkom sa dostaneš k sprístupnenej Zelenej jaskyni, ktorá má 31 metrov a zaujímavá je dvomi vchodmi, ktoré má blízko seba a z jaskyne pôsobia akoby boli očami draka. Na záver chodník strmo klesá k potoku Tiesňava a nasleduje hlboký kaňon, prechod po železnom moste a okrajom skaly, kde sú natiahnuté pomocné reťaze. Na záver sa dostanete do údolia popod železničný podchod až do dedinky Stratená.
 
Vzdialenosť od stanice Dobšinská ľadová jaskyňa: 11km
Trvanie: 3:10 hod
Náročnosť: stredne náročná trasa

 

13. Zejmarská roklina a Geravy  

(zastávka Dedinky)

Nielen severné časti Slovenského raja sú atraktívnou turistickou oblasťou. Svoje bohatstvá a chodníčky, ktoré môžu byť pre niekoho dobrodružstvom nájdeme aj na južnej strane. Obec Dedinky je v tejto časti obľúbeným východiskovým bodom pre pešiu turistiku. Najznámejšou a vyhľadávanou trasou v tejto lokalite je atraktívny okruh Zejmarskou roklinou na planinu Geravy. Začiatok trasy vedie červenou značkou z centra Dediniek na Biele Vody. Tam začína úzkym chodníčkom a rebríkmi vykladaná sprístupnená tiesňava značená modrou značkou. Stúpať ňou budeš povedľa viacerých menších či väčších vodopádov pomenovaných po kapitánovi Jánovi Nálepkovi, hrdinovi ruských bojov počas 2. sv. vojny. Jemné roztrieštené kvapky vodopádov spolu s tôňou rokliny budú tvojím osviežením počas tejto nenáročnej turistiky. Modrá značka končí na planiny Geravy, kde sa nachádza horský hotel s reštauráciou a minizoo. Z Geráv ťa do Dediniek zavedie lesná cestička značená zelenou farbou. Trasa nie je fyzicky, ani časovo náročná. Za dve hodinky už budeš opäť nasávať slnečné lúče pri vodnej nádrži Palcmanská Maša.  
 
Vzdialenosť zo stanice Dedinky: 5,5 km
Trvanie: 2:15 hod.  
Náročnosť: stredne náročná

14. Náučný areál pri Ekocentre Dedinky  

(zastávka Dedinky)

Na lúke nad brehom Palcmanskej Maše nie tak dávno pribudla atrakcia, ktorá je oddychovým a zároveň náučným miestom nielen pre rodiny s deťmi. Areál Ekocentra pozostáva zo siedmych drevených interaktívnych náučných tabúľ. Ich obsahom sú cenné poznatky o ohrozených a liečivých rastlinách lúk aj minimalistický a predsa pestrý svet hmyzu, ktorý je dôležitou súčasťou nášho ekosystému. Najkrajšou časťou ekocentra je motýlia záhrada. Deti aj dospelí v nej môžu pozorovať voľné lúčne motýle od štádia larvy až po jemné vznášanie sa vzduchom dospelých, nádherne sfarbených jedincov. V areáli sa nachádzajú i drevené oddychové lavičky, na ktorých si oddýchneš po načerpaní množstva informácií o prírodných bohatstvách, ktoré nás obklopujú.   
 
Vzdialenosť a trasa zo stanice: 2,1 km pešo  
Trvanie zo stanice Dedinky: 0:27 min
Náročnosť: nenáročná trasa

 

15. Náučný chodník Dobšinská Maša  

(zastávka Dedinky)

Ak ťa veľmi neláka oddych pri vode, ale tvojmu srdcu sú najmilšie prechádzky v prírode, urob si zo zastávky Dedinky krátky výlet náučným chodníkom Dobšinská Maša.  Na tento náučný chodník sa veľmi jednoducho napojíš z vlakovej stanice Dedinky po zelenej značke, ktorá vedie do centra obce Dobšinská Maša. Na tejto prechádzke si oddýchneš a zároveň sa obohatíš o zaujímavé informácie z piatich informačných tabúľ. Dozvieš sa o faune a flóre, ale aj o histórii starej baníckej osady Dobšinská maša, hutníctve a pálení dreveného uhlia, ktoré boli príznačné pre túto oblasť. Na náučnom chodníku sa dozvieš aj bližšie informácie o vodnej nádrži Palcmanská Maša a vodohospodárskom diele prvej prečerpávajúcej vodnej elektrárne na Slovensku v Dobšinej, ktorej je nádrž dôležitou súčasťou. Súčasťou chodníka je aj odbočka na Dobšinský kopec, ktorý ťa odmení magickými výhľadmi.  
 
Vzdialenosť a trasa zo stanice: 700m
Trvanie zo stanice Dedinky: 1:15 hod.
Náročnosť: nenáročná trasa

 

 

Partneri projektu