Dobšinská ľadová jaskyňa

1. Dobšinská ľadová jaskyňa  

Príroda má silnú moc a umelecké diela, ktoré vytvorila na zemi aj pod povrchom môžeme len s údivom sledovať a kochať sa nimi. Zavítaj do Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá je prírodným ľadovým chrámom a objavuj čaro jej klenotov, tak ako bádatelia, ktorí ju objavili pred 150 rokmi. Jaskyňa je unikátna svojím zaľadnením, ktoré pretrváva v nadmorskej výške jaskyne iba 920 až 950 m n. m.. Nikde mimo alpskej oblasti sa v Európe nenachádza toľko ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25m. Vďaka svojej jedinečnosti je preto od roku 2000 zaradená do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Nezabudni si na prehliadku zobrať teplé oblečenie. Skús si počas tejto podzemnej prechádzky zasnívať ako vyzeral čulý ruch v jaskyni, keď v nej bolo do roku 1946 povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roka.
K jaskyni sa zo stanice Horehronského expresu Dobšinská ľadová jaskyňa dostaneš náučným chodníkom „Mokrade Hnilca“ popri Turisticko-informačnom centre.

 

Vzdialenosť od stanice Dobšinská ľadová jaskyňa: 1 km
Trvanie: 0:35 min.
Náročnosť: nenáročná trasa
Prehliadky jaskyne trvanie: 0:30 min.
Dĺžka: 515m
priemerná teplota -3,9 do -0,2 °C
Časy vstupov každú hodinu: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00

 

2. Dobšinská ľadová jaskyňa – Tiesňavy- Stratená  

Čo tak vyraziť na miesto opradené povesťou tradovanou z generácie na generáciu? Kedysi dávno vraj neďaleko Dobšinskej ľadovej jaskyne prebýval zbojník Sámel, ktorý sám bez družiny verne slúžil duchovi podzemia Kovovladovi. Nazbíjané bohatstvá ukrýval na tajnom mieste, ktoré nešťastnou náhodou objavili iní zbojníci. Aby Kovovlad neprišiel o svoje poklady, Sámelovi daroval pár zlatých dukátov a svojou magickou silou zbojníkov premenil na skalné stĺpy a nechal, aby sa do útrob prepadla zem aj s jeho nazbíjanými pokladmi. Uži si dobrodružnú prechádzku pokojným miestom v okolí Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorou ťa prevedie nenáročná trasa niekoľkými rebríkmi. Z jaskyne sa vydáš po modrej turistickej trase k obrovskému prepadlisku Duča, ktoré sa podobá na kráter so skalnými okrajmi. Je to najväčšie krasové prepadlisko na Slovensku s rozmermi 115 metrov a 56 metrov a hĺbkou 33 metrov. A ktovie, možno naozaj vzniklo silou mocného Kovovlada. Chodníkom sa dostaneš k sprístupnenej Zelenej jaskyni, ktorá má 31 metrov a zaujímavá je dvomi vchodmi, ktoré má blízko seba a z jaskyne pôsobia akoby boli očami draka. Na záver chodník strmo klesá k potoku Tiesňava a nasleduje hlboký kaňon, prechod po železnom moste a okrajom skaly, kde sú natiahnuté pomocné reťaze. Na záver sa dostanete do údolia popod železničný podchod až do dedinky Stratená.

 

Vzdialenosť od stanice Dobšinská ľadová jaskyňa: 11km
Trvanie: 3:10 hod
Náročnosť: stredne náročná trasa

3. Ranč pod Ostrou skalou  

Vydaj sa Horehronským expresom z Dobšinskej ľadovej jaskyne na divoký západ. Ranč pod Ostrou skalou je ako vystrihnutý z amerických kovbojok, v ktorých sa na prašnej ceste dá krájať napätie zo súboja dvoch ostrieľaných pištoľníkov. Ranč ponúka možnosti ubytovania v budove postavenej v pôvodnom americkom motelovom štýle. Reštaurácia je spojením zrubovej architektúry a čerstvých slovenských jedál v znejúcich tónoch country hudby. K divokému životu kovbojov rozhodne patrí aj jazda na koni alebo koči. Najmenší jazdci si môžu okúsiť pohľad na svet z konského chrbta jazdami v kruhu. Neskúsení, ale jazdychtiví si môžu rezervovať kurzy so skúseným inštruktorom. Neopakovateľná atmosféra dupotu konských kopýt tryskujúcich prírodou Slovenského raja si ťa určite podmaní.

 

Vzdialenosť zo stanice Dobšinská ľadová jaskyňa: 1,6 km
Trvanie: 0:25 min.
Náročnosť: nenáročná trasa

Partneri projektu