Dedinky

1. Vodná nádrž Palcmanská Maša  

Hladina vodnej nádrže Palcmanská Maša sa dá krájať pohľadom už priamo z vlaku Horehronského expresu. Jej jednou z najpriezračnejších nádrží a je dominantou nielen pre milovníkov rybolovu. V horúcich letných mesiacoch si v nej plavci nájdu to pravé osvieženie a vzpruhu. Rodiny s deťmi či vodácke povahy môžu na jej brehu využiť požičovňu člnov a vodných bicyklov a urobiť si aj dlhší výlet k ramenu nádrže pri Stratenskej píle. Zo železničnej stanice Dedinky sa do tohto centra oddychu dostaneš po hlavnej ceste. Pre tvoju bezpečnosť však odporúčame o niečo dlhší náučný chodník cez les po zelenej turistickej značke.

 

Vzdialenosť zo stanice Dedinky: 1,3 km
Trvanie: 0:21 min.
Náročnosť: nenáročná trasa

 

2. Zejmarská roklina a Geravy  

Nielen severné časti Slovenského raja sú atraktívnou turistickou oblasťou. Svoje bohatstvá a chodníčky, ktoré môžu byť pre niekoho dobrodružstvom nájdeme aj na južnej strane. Obec Dedinky je v tejto časti obľúbeným východiskovým bodom pre pešiu turistiku. Najznámejšou a vyhľadávanou trasou v tejto lokalite je atraktívny okruh Zejmarskou roklinou na planinu Geravy. Začiatok trasy vedie červenou značkou z centra Dediniek na Biele Vody. Tam začína úzkym chodníčkom a rebríkmi vykladaná sprístupnená tiesňava značená modrou značkou. Stúpať ňou budeš povedľa viacerých menších či väčších vodopádov pomenovaných po kapitánovi Jánovi Nálepkovi, hrdinovi ruských bojov počas 2. sv. vojny. Jemné roztrieštené kvapky vodopádov spolu s tôňou rokliny budú tvojím osviežením počas tejto nenáročnej turistiky. Modrá značka končí na planiny Geravy, kde sa nachádza horský hotel s reštauráciou a minizoo. Z Geráv ťa do Dediniek zavedie lesná cestička značená zelenou farbou. Trasa nie je fyzicky, ani časovo náročná. Za dve hodinky už budeš opäť nasávať slnečné lúče pri vodnej nádrži Palcmanská Maša.
 

Vzdialenosť zo stanice Dedinky: 5,5 km
Trvanie: 2:15 hod.
Náročnosť: stredne náročná

3. Náučný areál pri Ekocentre Dedinky  

Na lúke nad brehom Palcmanskej Maše nie tak dávno pribudla atrakcia, ktorá je oddychovým a zároveň náučným miestom nielen pre rodiny s deťmi. Areál Ekocentra pozostáva zo siedmych drevených interaktívnych náučných tabúľ. Ich obsahom sú cenné poznatky o ohrozených a liečivých rastlinách lúk aj minimalistický a predsa pestrý svet hmyzu, ktorý je dôležitou súčasťou nášho ekosystému. Najkrajšou časťou ekocentra je motýlia záhrada. Deti aj dospelí v nej môžu pozorovať voľné lúčne motýle od štádia larvy až po jemné vznášanie sa vzduchom dospelých, nádherne sfarbených jedincov. V areáli sa nachádzajú i drevené oddychové lavičky, na ktorých si oddýchneš po načerpaní množstva informácií o prírodných bohatstvách, ktoré nás obklopujú.  

 

Vzdialenosť a trasa zo stanice: 2,1 km pešo
Trvanie zo stanice Dedinky: 0:27 min
Náročnosť: nenáročná trasa

 

4. Náučný chodník Dobšinská Maša  

Ak ťa veľmi neláka oddych pri vode, ale tvojmu srdcu sú najmilšie prechádzky v prírode, urob si zo zastávky Dedinky krátky výlet náučným chodníkom Dobšinská Maša.  Na tento náučný chodník sa veľmi jednoducho napojíš z vlakovej stanice Dedinky po zelenej značke, ktorá vedie do centra obce Dobšinská Maša. Na tejto prechádzke si oddýchneš a zároveň sa obohatíš o zaujímavé informácie z piatich informačných tabúľ. Dozvieš sa o faune a flóre, ale aj o histórii starej baníckej osady Dobšinská maša, hutníctve a pálení dreveného uhlia, ktoré boli príznačné pre túto oblasť. Na náučnom chodníku sa dozvieš aj bližšie informácie o vodnej nádrži Palcmanská Maša a vodohospodárskom diele prvej prečerpávajúcej vodnej elektrárne na Slovensku v Dobšinej, ktorej je nádrž dôležitou súčasťou. Súčasťou chodníka je aj odbočka na Dobšinský kopec, ktorý ťa odmení magickými výhľadmi.
 

Vzdialenosť a trasa zo stanice: 700m
Trvanie zo stanice Dedinky: 1:15 hod.
Náročnosť: nenáročná trasa

Partneri projektu